...fascynacje, frustracje i fantazje

,

statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Maj, part II


Po pierwsze - Natsuo Kirino, mój niekwestionowany must-have.
Po drugie - Nabokov. Tego pana przedstawiać chyba nie trzeba :)
Po trzecie - książka Tomka Michniewicza, która miała już swoją premierę. Zachęcam do obejrzenia trailera (KLIK) - jest naprawdę świetnie zrobiony i zdecydowanie potęguje ochotę na lekturę :)Natsuo Kirino - "Prawdziwy świat"Zręcznie skonstruowany, mroczny i bezlitosny thriller psychologiczny przedstawiający gorzki obraz życia nastolatków w Japonii.
Cztery zobojętniałe na wszystko nastolatki spędzają upalne lato na przeludnionych przedmieściach spowitego smogiem Tokio, uczęszczając na nużące zajęcia w letniej szkole, której ukończenie ma zapewnić im zdanie egzaminów na najlepsze uniwersytety. Jest wśród nich Toshi, na której zawsze można polegać, wzorowa uczennica Terauchi; smutna, pogrążona w żalu po śmierci matki Yuzan, starająca się ukryć swoją seksualność przed koleżankami, oraz urocza Kirarin, której nocne eskapady i lekkomyślne zachowanie pozostają tajemnicą dla osób z jej otoczenia.
Po brutalnym morderstwie, którego ofiarą pada sąsiadka Toshi, dziewczyny nabierają przekonania, że zabójcą jest syn zamordowanej, uczeń szkoły średniej, przezwany przez dziewczyny Glistą. Kiedy jednak chłopiec znika (zabierając Toshi rower i telefon komórkowy), czwórka dziewcząt wikła się w niebezpieczną grę i musi zmierzyć się z całą falą zagrożeń, jakich nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażały - a które rodzą się zarówno w nich samych, jak i w otaczającym je świecie.

Wydawnictwo: Sonia Draga
Vladimir Nabokov - "Oryginał Laury""Oryginał Laury" Vladimira Nabokova, to powieść, która istnieje tylko we fragmentach, jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic literatury, niedokończone arcydzieło wielkiego pisarza, które przez ponad trzydzieści lat leżało skryte głęboko w skarbcu szwajcarskiego banku i omal nie zostało zniszczone.
Dr Philip Wild, człowiek błyskotliwy, inteligentny, obdarzony majątkiem i potężną posturą doznaje bolesnego upokorzenia za sprawą swej żony, młodej, szczupłej i bez żenady prowadzącej bogate życie erotyczne Flory. W powieści, "doprowadzającym do obłędu arcydziele", dokumentującym jej zdrady małżeńskie, napisanej przez jednego z jej kochanków i przekazanym doktorowi, pojawia się ona jako "Moja Laura"... Okryty niesławą, Wild nadal czerpie życiową przyjemność pozwalając sobie na wirtualną samoanihilację, rozpoczętą usunięciem palców u nóg.
Czując, że nie dane mu będzie dokończyć "Oryginału Laury", Nabokov sporządził instrukcję nakazującą spalenie rękopisu po śmierci autora. Przez trzydzieści lat wdowa po nim oraz jego sym Dmitri zastanawiali się, czy spełnić życzenie pisarza. Obecnie owa niemal zniszczona powieść po raz pierwszy jest dostępna czytelnikom, towarzyszy jej przedmowa Dmitriego Nabokova mówiąca o ostatniej wielkiej książce jego ojca i swej trudnej decyzji o jej opublikowaniu.

Wydawnictwo: Muza
Tomek Michniewicz - "Samsara. Na drogach, których nie ma"Drogi, których nie ma, prowadzą do miejsc, o jakich nie śniłeś.
Przedziera się przez dżunglę, łapie jadowite węże, zakrada się do obozu partyzantów, tropi przemytników dzieł sztuki i... świętych mężów, którzy potrafią cofnąć czas. Nie omija też utartych szlaków – zwiedza azjatyckie metropolie i ruiny dawnych królestw albo wyleguje się pod palmami, popijając sok z kokosa.
Świat można oglądać przez przyciemnione szyby limuzyny albo z dachu rozklekotanego autobusu. Tomek Michniewicz woli to drugie – pakuje plecak, kupuje bilet i rusza w nieznane, by przeżyć niesamowitą przygodę! "Samsara. Na drogach, których nie ma" to fascynująca opowieść Tomka o jego podróży po Azji – pełnej niebezpieczeństw, zaskakujących zdarzeń i ciekawych ludzi. Opowieść napisana ze swadą, rozbrajającym humorem, ale i dystansem do siebie. A także poradnik, jak w taką wyprawę wyruszyć samemu.
Książka podróżnicza, jakiej jeszcze nie było!

Wydawnictwo: Otwarte

sobota, 08 maja 2010, germini

Polecane wpisy

  • Maj

    Po pierwsze - John Irving, z którego cieszę się nieprawdopodobnie, bo już się za nim stęskniłam :) (Nawiasem mówiąc, zadziwiające, że książki Irvinga nie wydają

  • Kwietniowe fajności ;)

    Największą chrapkę mam na Mansona :) Haruki Murakami - "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu"W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświę

  • Lutowa lista pragnień

    Kolejność nieprzypadkowa :) Lisa See - "Dziewczęta z Szanghaju"Fascynująca saga obyczajowa, pełna zaskakujących zdarzeń i niezapomnianych postaci, któ

Komentarze
2010/05/09 14:52:48
Po "Grotesce" nie mogłam się już doczekać następnej powieści Kirino i myślałam, że trochę sobie na nią poczekam, a tu taka niespodzianka :)
W dodatku nowa książka Nabokova.
Ten maj na półkach księgarskich jest piękny.

Pozdrawiam :))
-
2lewastrona
2010/05/09 20:01:14
No Kirino mieć muszę, a i tą Samsarę tak cudnie reklamują...
-
germini
2010/05/17 00:14:52
Sara, niestety na inne jej książki poczekamy jeszcze dłużej, jak przypuszczam :(
Martwi mnie tylko ilość stron "Prawdziwego świata" - nawet nie zdążę się nim porządnie nacieszyć, a ten już się skończy :(

Mary, no cudnie, cudnie... :)