...fascynacje, frustracje i fantazje

,

statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Kwietniowe fajności ;)


Największą chrapkę mam na Mansona :)Haruki Murakami - "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu"W roku 1982 Haruki Murakami sprzedał jazzowy bar i poświęcił się pisaniu, a chcąc utrzymać się w formie, zaczął biegać. Po roku treningów przebiegł samodzielnie z Aten do Maratonu. Od tamtej pory zaliczył dziesiątki maratonów i kilka triatlonów, pisząc między wyczynami kilkanaście cieszących się ogromnym uznaniem książek.
W "O czym mówię…" rozważa wpływ biegania na swoje życie i przede wszystkim na pisarstwo. Książka ta jest po części rejestrem treningów, dziennikiem intymnym, pamiętnikiem z podróży, a po części wspomnieniami. Obejmuje czteromiesięczny okres przygotowań do Maratonu Nowojorskiego z roku 2005. Świat Murakamiego oglądany przez soczewkę biegania jest na zmianę zabawny i otrzeźwiający, radosny i filozoficznie zadumany, ale nade wszystko odkrywczy - zarówno dla tych, którzy biegają i nie czytają książek, jak i dla tych, którzy czytają i nie biegają.

Wydawnictwo: Muza
Isabel Allende - "Suma naszych dni"Autobiograficzna książka bestsellerowej chilijskiej pisarki w formie listu do zmarłej córki Pauli, w którym matka opowiada jej, "co słychać" u poszczególnych członków rodziny. A słychać niemało.
W trakcie pracy nad przekładem tłumaczka, Marta Jordan, na zaproszenie autorki spędziła miesiąc w jej domu w okolicach San Francisco, w otoczeniu bohaterów jej wspomnień. Codzienne obcowanie z postaciami opisanymi na kartach tej książki było dla niej niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem, w którym przenikały się nawzajem świat realny i rzeczywistość literacka.

Wydawnictwo: Muza
Hiromi Kawakami - "Nadepnęłam na węża"Gdy nadepniesz na węża, musisz mieć się na baczności, jego duch bowiem może pójść za tobą do domu. Co wtedy poczniesz, jak oprzesz się pokusie, by opuścić ten świat i zamieszkać w świecie węży? A jeżeli Twój starszy brat nagle stanie się niewidzialny lub jeśli spotkasz człowieka z kieszeniami pełnymi kretów?
Uhonorowany najważniejszym w Japonii literackim wyróżnieniem - nagrodą Akutagawy – zbiór opowiadań Hiromi Kawakami to spotkanie z Obcym, to literatura, która udowadnia, że można śnić na jawie, że nie wszystko można ogarnąć ścisłym umysłem - i że czasami nie warto tego robić.
Hiromi Kawakami, japońska pisarka średniego pokolenia, łączy ścisły umysł przyrodniczki (takie ma wykształcenie) z niczym nieograniczoną wyobraźnią literacką. Prawdziwe istoty wypełniają zmyślony świat Kawakami na równych prawach z istotami fantastycznymi. Mogą wędrować między światami, nieprzypisane raz na zawsze do któregoś z nich. To przemieszanie gatunków, przechodzenie z jednego świata do drugiego, niepotwierdzone istnienie bytów fantastycznych jest dominującą cechą wszystkich utworów z tomu "Nadepnęłam na węża".

Wydawnictwo: Karakter
Terry Pratchett - "Niewidoczni Akademicy"Magowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork słyną z mądrości, talentów magicznych i zamiłowania do popołudniowej herbatki. Z całą pewnością jednak nie ceni się ich jako sportowców. Lord Ventinari, lokalny tyran, sugeruje rektorowi, że uniwersytet powinien przywrócić popularną niegdyś tradycję footballową i skomponować drużynę składającą się z kadry akademickiej i studentów. Profesorowie mają twardy orzech do zgryzienia. Muszą ustalić, dlaczego ich rodacy – niezależnie od wieku i statusu społecznego – przepadają za footballem. Muszą nauczyć się w niego grać. A następnie muszą wygrać mecz, nie korzystając z magii…

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Anita Shreve - "Trudne decyzje"Anita Shreve, jedna z największych kronikarek tajemnic ludzkiego serca, opowiada dramatyczną historię o tym, jak kruche mogą się okazać więzi łączące dwoje najbliższych sobie ludzi…
Dwudziestoośmioletnia Margaret i jej świeżo upieczony mąż wyjeżdżają do Afryki. W oszałamiającym, wielokulturowym mieście z biegiem czasu oboje czują się coraz bardziej zmęczeni – upałem, powtarzającymi się kradzieżami oraz nieznajomością realiów. Wszystko zmienia się, gdy poznają parę Anglików, Dianę i Arthura, z którymi zaczynają łączyć ich dziwne zależności. Margaret czuje się nieswojo w towarzystwie nowych znajomych. Nie odpowiada jej sposób, w jaki traktują czarnoskórych, nie akceptuje zarozumiałości i snobizmu Anglików, peszą ją też próby flirtu, które podejmuje wobec niej Arthur. Czy tragiczny wypadek w górach, frustracja i narastające wciąż napięcie zagrożą uczuciu Margaret i Patricka? Czy będzie jeszcze o co walczyć?

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Vincent Bugliosi, Curt Gentry - "Helter Skelter. Sprawa Mansona"9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej Filmówce Wojtek Frykowski, i jego narzeczona, córka potentata kawowego Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był 18-letni znajomy dozorcy. Mordercami były dzieci-kwiaty, członkowie hipisowskiej komuny zwanej Rodziną, wyznawcy charyzmatycznego przywódcy, Charlesa Mansona.
Vincent Bugliosi, główny oskarżyciel w sprawie Mansona i trzech działających na jego rozkaz młodych zabójczyń, Susan Atkins, Patricii Krenwinkel i Leslie Van Houten, relacjonuje przebieg najgłośniejszego w dziejach USA procesu, dotyczącego zbrodni, której motyw był równie przerażający, jak jej okrucieństwo.

Wydawnictwo: Szafa
Julia Franck - "Południca"Helena opuszcza rodzinny Budziszyn, by zachłysnąć się atmosferą pulsującego energią Berlina lat dwudziestych XX wieku. Zostawia za sobą zimną, okrutną matkę i przedwczesną śmierć ukochanego ojca, nie potrafi jednak od tego uciec. Rozpaczliwie szuka swojego miejsca w świecie, chce też za wszelką cenę zrealizować wielkie marzenie o ukończeniu studiów medycznych, ale przypadek i Historia mają wobec niej inne plany. Traci miłość cudownego człowieka i nadzieję na lepsze życie. Zyskuje nową tożsamość. Staje się Alicją.
Alicja Schulze, żona nazistowskiego inżyniera, rodzi syna. Nie umie okazać mu miłości, której tak mało doznała, potrafi jedynie dzielić się z nim doświadczeniami, których ma pod dostatkiem. Dlatego dzień po dniu, z poczuciem winy i z narastającą rozpaczą obarcza go swoją krzywdą.

Wydawnictwo: W.A.B.

wtorek, 30 marca 2010, germini

Polecane wpisy

  • Maj, part II

    Po pierwsze - Natsuo Kirino, mój niekwestionowany must-have.Po drugie - Nabokov. Tego pana przedstawiać chyba nie trzeba :)Po trzecie - książka Tomka Michniewic

  • Maj

    Po pierwsze - John Irving, z którego cieszę się nieprawdopodobnie, bo już się za nim stęskniłam :) (Nawiasem mówiąc, zadziwiające, że książki Irvinga nie wydają

  • Lutowa lista pragnień

    Kolejność nieprzypadkowa :) Lisa See - "Dziewczęta z Szanghaju"Fascynująca saga obyczajowa, pełna zaskakujących zdarzeń i niezapomnianych postaci, któ

Komentarze
clevera
2010/03/31 09:56:46
Niedawno odkryłam Wydawnictwo Karakter i kupiłam w nim 6 tytułów tak bardzo zachwalanych w blogach, a na "Nadepnęłam na węża" czekam, bo ma się ukazać właśnie w kwietniu. Na szczęście mają bardzo niski koszt przesyłki, tylko 3 zł, więc na pewno dokupię go sobie.:)
-
2010/04/05 20:43:19
jest! nowy! Pratchett! moje szczęście po wymęczonych Świętach nie ma granic ;)
-
germini
2010/04/06 15:48:04
Clevera, gratuluję zakupów :)) Ja wciąż jeszcze nie miałam przyjemności obcować z tym wydawnictwem, ale prędzej czy później się to zmieni, bo mam ogromną chrapkę na te książki :)

Myszerei, :D
-
ekspresyjki
2010/04/07 17:53:51
Najbardziej podoba mi się Allende i Anita Shreve. Pierwszą panią bardzo lubię, drugiej nie czytałam nic, ale ciagle zamierzam :)
-
germini
2010/04/08 03:37:26
Ekspresyjki, "Sumę naszych dni" polecam gorąco :) Co do Shreve - zamierzaniem wiele nie zdziałasz, toteż zachęcam delikatnie do zapoznania się ;)
-
2010/04/08 21:51:35
Ja już zamówiłam nowego Murakamiego:) Nie mogę się doczekać kiedy będę go trzymała w łapkach:)
-
mandzuria23
2010/04/09 21:26:20
Rzeczywiście fajności :) To aż przerażające, ile fantastycznych tytułów tylko czeka, aż je przeczytam, choć nie powiem - z drugiej strony cieszy mnie ta perspektywa, i to bardzo. Pozdrawiam!
-
germini
2010/04/18 02:45:48
Kolmanko, gratuluję i tak troszeczkę zazdroszczę :))

Mandżurio, na miejsce jednej przeczytanej książki wchodzi pięć kolejnych tytułów :) Lista ciekawych książek, must-readów, wydłuża się i puchnie niemiłosiernie, co może zestresować, ale jest też w tym coś mocno ekscytującego :)